PARTI DOCKSKÅPSMÖBLER, 15 delar m div tillbehör, bla Walterhasen, Tyskland, samt Alexis Westerdahl, Stockholm, 1800-tal.

Bestående av bla byråer, salongsgrupp i Karl-Johan stil, blomsterbord, spegel, litofani, piano (märkt Alexis Westerdahls fabrik Drottninggatan 53, Stockholm). Diverse tillbehör bla vinglas, karaffer, bok, kniv, ljusstakar, vaser och blomsteruppsättningar.

Slitage. Skador. Lösa delar. Repor. Fuktfläackar. Fanérskador.

Provenance

Tillhört systrarna Eva Tauvon och Hertha Winslow, arv ifrån deras mor född 1862.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.