Bestående av bla byråer, salongsgrupp i Karl-Johan stil, blomsterbord, spegel, litofani, piano (märkt Alexis Westerdahls fabrik Drottninggatan 53, Stockholm). Diverse tillbehör bla vinglas, karaffer, bok, kniv, ljusstakar, vaser och blomsteruppsättningar.
Slitage. Skador. Lösa delar. Repor. Fuktfläackar. Fanérskador.
Tillhört systrarna Eva Tauvon och Hertha Winslow, arv ifrån deras mor född 1862.