Ljust trä, dörrpar, innanförliggande hyllinredning, 3 flyttbara hyllplan, två lådor, godronnerade ben, avslutande hyllplan. L 103 b 43 h 140. Nyckel finns.
Slitage. Enstaka fläckar invändigt. Smärre spricka samt fanerbortfall. Repor. Knoppar sneda.