BYST, brons o marmor, sannolikt 1900-talets början.
Bronsbyst i miniatyr på marmorsockel, föreställande Carl Michael Bellman (1740–1795) efter bysten av Johan Niclas Byström (1783–1848) på Bellamansro, Djurgården, Stockholm, 1829. H 17.
Slitage. Mindre lagning på sockel.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.