Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

KAFFE-/TESERVIS, 104 DELAR, porslin, "China blau", Tyskland, bl. a. Seltman, Rosslau, Tuppack. 1900-talets första hälft.

Blå dekor med förgyllningar.
2 tekannor
3 kaffekannor
5 serveringsfat
2 serveringskärl med lock
2 sockerskålar
2 gräddsnäckor
6 rektangulära serveringsfat
4 kaffekoppar
8 undertallrikar
16 tekoppar
18 undertallrikar
6 brödtallrikar diam. 16.
20 brödtallrikar diam. 19,5.
10 äggkoppar

Delvis märkbart slitage, skador, kantnagg. En del utan förgyllningar.

Auction closed
200 EUR
The auction is closed.