LJUSKRONA, oscariansk, sannolikt sent 1800-tal. H ca 130.
Stomme i förgylld mässing med dekor av bland annat blommor. 24 ljusarmar, delvis elektrifierad med 6 elektriska ljuskällor. Krön med stjärnformade prismor. Lösa primor medföljer.
Prismor saknas. Ej funktionstestad.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.