Herr, stål, manuell, cal venus 170, kronograf, tachymeter, telemeter, liten sekund och minutvisare, svart urtavla märkt 2Heuer2, plastglas, diam 32mm. Boettnr 104376.
Slitage och repor. Krona ngt lös, urtavla och visare med anlöpningar, flourescens torkad.
Enligt uppgift tyskflygarklocka inköpt 1939.