MAJA BRAATHEN, olja på duk, sign
"Hôtel d'Odessa", ca 53x68.
Smärre slitage. Hål i duk längs med kanter efter spikar. Repa. Visst färgbortfall.
"Maja Braathen, retroperspektiv utställning". Konstnärshuset, 2-19 februari, 1974.
"Den otroliga verkligheten-13 kvinnliga pionjärer", Prins Eugens Waldermarsudde, 13/10,1994-8/1,1995.
"Den otroliga verkligheten-13 kvinnliga pionjärer", Göteborgs konstmuseum, 21/1-5/3-1995.
"Minnesutställning över Maja Braathen", Sundsvalls museum, 25/5-8/9-1996.