Rikt skulpterad, polykrom dekor av blomster och scenerier. Krön med dekor av ymnighetshorn, lagerfeston och kvinnoansikte. B ca 100, h ca 260.
Omfattande skador. Lagningar, delar saknas, slitage. Ej funktionstestad.
Byggnad tillhörande Drottningholm slott.