MATSERVIS, 58 delar, porslin, "Maria", Rosenthal, Tyskland.
Tryckt blå meanderbård samt gulddekor, fasetterad form, präglad kant med granatäpplen. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 11 assietter, 2 skålar på fot, terrin med lock, såsskål, tillbringare, 6 uppläggningsfat i olika strl.
Bruksslitage. Enstaka nagg.