PARTI PORSLIN, 5 delar, Meissen, 1900-tal.
4 delar "lökmönstrat", vit botten, blå dekor, kvadratiskt uppläggningsfat med konturerad kant 40x40, rektangulärt uppläggningsfat, L 39, 2 djupa tallrikar, diam 22. Såsskål med floral dekor och gulddetaljer, H 17.
Slitage. Såsskål tredjesortering.