En Johan Petter Tullgren, Kristinehamn, 1859, med trähandtag. En trol Ernst Tengvall, mästare i Hälsingborg 1803-1823, med trähandtag. En nysilver, gammal fransk , A.G Dufva. L ca 38-41.
Slitage. Bucklor. Anlöpningar. Repor. Sprickor i träet.