Fanerat med valnöt och andra träslag. Beslag och listverk av mässing. Skiva med dekor av blommor och bladverk. 3 lådor i sarg. Dubbelsidigt med blindlådor. L 138. B 74. H 75. Nyckel finns.
Repor. Obetydliga fanerskador. Slitage.