Teodor Fahrner, Österrike, rund knapp med cabochonslipade krysopraser, diam ca15mm. monogramsignerad. Knapp, 14k guld med rosensten o små rubiner, 1,9g. 3 silverknappar med pärlemor och cabochonslipade safirer, diam ca16mm. 4 granatknappar, gulmetall, diam 9mm. 2 knappar med cabochonslipade karneoler diam ca12mm.
Bruksslitage.