Fanerat med olika träslag, riklig intarsia i form av blommor och fåglar. Beslag av mässing. Överdel med svängt krön. 2 glasade dörrar med bakomliggande hyllplan. Nedfällbar klaff med lådor och skrivinrikt. 3 lådor under klaff. L 135. B 43. H 225. Nyckel saknas till underdel. Nyckel finns.
Smärre fanerskador. Repor. Slagmärken. Fläckat. Lukt av rök.