Åttkantig form. Figur och djurscen i emaljfärg. H 43.
Tillverkningsdefekter. Glasyrdefekt. Glasyrnagg. Spricka under fotringen. Smuts. Dekorslitage. Nagg på brättet samt vid foten. Tillverkningsdefekt vid hänklarna. Nagg på svansen på ett fabeldjur.