Oval fyrpasssform, profilerad kant, 24x16,5 cm, på undersidan inskription: "D N ANT O VIGIL(Don Antonio Vigil), i spegeln senare graverat adliga ätten Silfverswärds vapen (här ritat av Louise Adelborg)
Smärre slitage, enstaka rispor och repor.