OTTE SKÖLD, olja på pannå, sign o dat-1920
Madame Douareau. Utförd i Morgat, Frankrike. Ca 18,5x24,5.
Slitage. Gulnad. Ytsmuts. Krackeleringar. Slitage längs med kanten efter ram.
Svensk-Franska Konstgalleriet.
Moderna Museet, Stockholm, "Otte Skölds Minnesutställning", 1959, katalognummer 27.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Otte Sköld", 7 november 1998- 10 januari 1999. Kat.nr 34, avbildad helsida i färg sid 50, omnämnd sid 21.
Rolf Söderberg, "Otte Sköld", 1968, avbildad helsida sid 73.