SKRIVBORD samt STOL sengustaviansk stil, sekelskiftet 1800/1900-tal.

Vitmålad, bronserade pärlstav-, rosette- samt bladhölsterdekor. I sargen två lådor, skåp med hyllinredning, ringbeslag. L 110, b 63, tot. h 118.

Ommålad, slitage, färgbortfall. Ett beslag löst.

Provenance

Enligt uppgift köpt på auktion i Villnäs slott 1930-tal.

Auction closed
300 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed