Mahogny.Rund form. Pärlstavsdekor runt sargen. Kannelerade ben. Diam 1010, h 75, Iläggsskiva L 104, B 58,5.
Senare iläggsskiva. Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor.