Tekanna, gräddkanna samt sockerskål. Dekor av blommor och rocailler. Sockerskål med invändig förgyllning. H 12-22.
Slitage. Tekanna med liten buckla, samt hack. Gräddkanna med buckla. Sliten förgyllning.