Fanér av olika träslag, intarsiadekor av blommor. Hylla med gallerkant upptill, stöd av mässing. Klaff med bakomvarande lådinredning. L 77, B 50, H 123. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Fanérskador på klaff. Delvis blekt.