TALLRIKAR, 3 st, fajans, Rörstrand samt troligen Marieberg, 1700-talets andra hälft.

Tallrik med Nordstjärnemönstret, diam 22,5,
Tallrik med blommande kvist, diam 22,5,
Tallrik humelmömster, diam 23.

Bruksslitage. Omfattande nagg. Lagningar. Sprickor. Tillverkningsdefekter. Glasyrdefekt. Krackelerad. Smuts.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.