PARTI PORSLIN, 9 delar, keramik, Ming dynastin (1368–1644) och senare, Kina.
Lockskålar, 2 st; liten skål med underglasyrblå dekor. Ming, H 4-7. Snuflaskor samt dockvaser 4 st; lockask samt skål, porslin, 1700-1800-tal, bl a i famille rose-dekor. H 2,5-8.
Slitage, enstaka nagg.