Förgyllda och bronserade. Brännmärkta ER VII. Bär plakett Hampton & Sons Ltd. Pall Mall East London. Numrerade 57 resp 73. Ramverk med bladsnitt och hörnfleuroner, kannelerade ben, stoppad rygg samt sits. Blå plyschklädsel. L 48, b 43, h 95 (sitthöjd 47).
Slitage, sprickor, fläckar.