Illustrerad titelplansch, halvfigursporträtt av Gustaf II Adolf av Sverige. Illustrerad av träsnitt i texten, två utvikbara kartor samt en avbildning av Jerusalems tempel. Helband av skinn med präglad dekor av Konung Karl XII:s krönta och av palmkvistar omgivna monogram, fem upphöjda ryggbind. Beslag till bokspännen med dekor av Konung Karl XII:s monogram.
Bokband från tidigt 1700-tal. Slitage, repor, avslitna bokspännen, fläckar. Renoverad inlaga där bla de första bladen i början och slutet fodrats upp på nytt papper liksom de utvikbara planscherna . Ej fullständigt genomgången.