Två mindre skålfat med dekor av fjärilar och blomster. 1900-tal. Diam ca 15. Tallrikar, 2 st, landskapsdekor i imari-färger. Diam 23. Tallrik av decagonisk form med polykrom landskapsdekor. Diam ca 23.
Skålfaten med slitage. En imaritallrik med lagningar. Decagonala tallriken med spricka. Slitage.