KARAFF, "h 724", Edward Hald, glas Orrefors/Sandvik, 1920-tal.
Rökfärgat sodaglas. H 22.
Smärre bruksslitage.
Literature
Modellen avbildad i "Illustrationer över Orrefors Bruksaktiebolag tillverkningar av vita och färgade glas komponerade av Simon gate och Edw. Hald", utgiven 1923, sid 16.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.