Herrur, automatisk, datum, silverfärgad urtavla, plexiglas, diam ca33mm, vattentät. Refnr 135017-Tool 107. Senare brunrött krokoband (möjl konstläder).
Slitage. Boett, glas med repor. Ej funktionstestad. Urtavla med skador o repor. Senare glas. Skador på boett. Datumfunktion på krona skadad.