Rödlackerat foder med dekor av kineserier, delvis förgyllt. Snidad dekor av lagerkvistar och krönande rosor. H 243. Pendel, lod och vev medföljer.
Bruksslitage. Mindre kompletteringar, sprickbildning och bortfall. Delvis bättrad bemålning.