SHIN GUNTO, Japan, klingan sign. Fujiwara Kanefusa 23:e generationen och dat. 1 jan. 1937.

Kavel med sidenband och rockskinn, genombruten parerplåt och menuki med förgyllda körsbärsblommor, genombruten släpsko. Baljan av brunerad stålplåt. Klingans l 70,5, tot. l 88.

Sedvanligt slitage. Ändbeslagets ring saknas.

Auction closed
2 900 EUR
The auction is closed.