Rakform. Tvådelat. Undre del med skåpsdörr, bakomliggande hyllplan. Övre del med skåpsdörr, fyra bakomliggande kassaskåp. Beslag i form av lejonmaskaron. Bemålat för att likna trä. L 80, B 57, H 77. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Hack. Färgbortfall. Flertal nycklar medföljer men alla lås går ej att öppna.