Fanérat huvudsakligen i valnöt, delbart, spröjsade dörrar och sidostycken på uppsvängt profilerat krön, hyllplan. Sex lådor i nederdel med fötter på claw-on-ball med skulpterat genombrutet avslut. L 160, b 55, h ca 240. Nyckel finns.
Sprickor i sida, slitage, en utbytt ruta mot plexiglas, smärre fanérskador.