Rund bukig kaffekanna med reliefdekor av rosengirlander. H 18. Gräddkannan rund, balusterformad med bårder. H 14.
Slitage. Kaffekannan med buckla på livet. Gräddkannan med bucklor på fot och liv, snåsen med bristning, lödning vid hänkelfästet.