Fickur, vit urtavla med romerska siffor, timmar och minuter. Urverk med liten fasettslipad rosa rubin. Diam 5,5. Klockkedja, 18k guld, l 41. Berlock med monogram, 18k guld, Gustav Dahlgren & Co, Malmö, 1915. Tot vikt berlock samt klockakedja, 20 g.
Bruksslitage, urtavla med repor samt nagg. Ej funktionstestad.