Svängd form med hänklar. Polykrom dekor i emaljfärger av figurer, blommor och fjärilar. H 31 exkl armatur. Skärm medföljer.
Slitage, färgbortfall, naggar/stötskador. Ena sidan med spricka/lagning. Skärmen med hål och fläckar.