Teak, grålackerade ben och metallister, skjutdörrar i glas, 6 lådor med runda mässingsbrickor med handtag. L 93,5 b 46 h 134. Etikettmärkt Triva. Ab Nordiska Kompaniet. Stockholm. Made in Sweden. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Fläckar. Hyllplan saknas. Smärre nagg på glasdörrar. En glasdörr senare.
Prototyp för skåpet ställdes ut på Snedkerlaugets Udstelling i Köpenhamn under 1950-talets andra hälft.