TRÄSNITT, 4 st, bl a Toyohara Kunichika, Japan 1835-1900.
Figurala motiv. 16,5x23,5 - 38x25. Träsnitt av Kunichika; träsnitt av "Adachi publisher Tokyo" publicerat kring 1920 (reprint), tryckt i limited edition om en upplaga av 100 st, detta är blad 9/100; träsnitt av Kunikaze, verksam i Osaka samt ett reprint från ett original av Eishi Chobunsai, ett ovanligt relieftryck. Oramade.
Gulnade. Smärre slitage. Enstaka fläckar och skador i kanter.