Snidat, förgyllt och bronserat foder. Krönande dekor av urnor och kärve, konsolavslutad nederdel med dekor av lagerhängen. H 95 cm. Claes Berg, verksam i Stockholm 1762-84. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat, lagningar. Hänkel till urna saknas.