TAKKRONA, Louis XVI stil, 1900-tal. H ca 115.

Stomme samt dekordelar i förgylld mässing. Behängd med prismor i form av kulor i olika storlekar. Kronring med symmetrisk reliefdekor samt krönt med bladkransar, bandrosetter och facklor. Kedjor med både blommor i mässing samt kulor fästa i plym föreställande stiliserade blommor och blad. Avslutande kotte. För elektriskt ljus.

Anlupet. Bruksslitage. Ej funktionstestad.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.