Mahogny, två lådor i sarg, blindlåda, beslag i mässing, mässingstassar, trissor, lyrformade ben med svarvad koppling. L 99/160 b ca64 h 75.
Fläckar. Fanerskador. Repor. En trissa medföljer löst.