Blåmålat kärl i trä. Keramiskt runt fat med gul/vit och grön glasyr med organisk dekor. Fat märkt 1799. H ca 24. D ca 28.
Slitage. Färg/glasyrbortfall. Lös dekorlist på stånka. Krackeleringar. Skada i glasyren. Lagad. Sprickor. Kantskada. Nagg. Repor.