Mahognyfanér. Kvadratiskt med fyra kopplade ben. Uppfällbara slag. Dekorelement i mässing. Bronserade detaljer. Kannelerade ben med överkragning. L 57, B 57, H 77. Slagens B 22.
Slitage. Sprickor. Vattenskador. Fläckar.