Förgylld och bronserad med dekor av trä och pastellage. I ramen infällt spegelglas med etsad dekor av pojke hållande vinrankor och växtslingor. Krön med glaspartier och etsad dekor samt dekor av girlander, växtornamentik och facklor. Fasettslipat glas. H 141.
Omfattande skador. Lösa delar. Glas med spricker. Avbrutet krön. Anlupet glas. Slitage. Senare glas. Omarbetad. Senare förstärkningar.