Marmorskiva, beslag och gallerkant i mässing, två lådor samt intarsiadekor i sargen. Diam. 79, h 74.
Fanerskador, sprickor, en knopp saknas, tre av benens mässingsbeslag medföljer separat. En låda sluts ej helt.