AXEL TÖRNEMAN, blyertsteckning.
"Seglen hissas". Skiss till al secco målning, sidofält i Stockholms stadhus. Bladstrl. Ej sign. cirka 51x19 cm.
Fläckar slitage, veck, någon mindre enstaka skada i bildens mitt. Ytsmuts. Oramad.