Förgylld samt bronserad. Runt urhus med urtavla i vit emalj bemålad med romerska och arabiska siffror samt växtslingor. Krön föreställande urna med blomsteruppsatning. Sidorna med rik dekor av stiliserade blommor och blad. Underdel med dekor i form av druvor och blad. H 94. Pendel finns.
Slitage. Märken. Urtavla med repor, märken samt lagningar. Kompletterad. Nyckel saknas.