Tre lådor, utdragbar skrivskiva i ek, uppsats med tre lådor, mässingsbeslag, inläggningar, bla valnöt. L 100 b 56 h 92. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Maskstungen. Listdelar medföljer löst. Senare lås. Lås saknas. Kompletteringar. Fanerskador. Två senare nyckelskyltar i uppsatsen.