Mässing och brons, delvis förgyllt. Dekor av kvinna, sittande på trästubbe. Stiliserad bladdekor nertill. H 35. Nyckel finns.
Slitage. Backstycke saknas. Ej funktionstestad. Del av dekor saknas.