Rund alrotsfanerad skiva på svärtad tredelad balusterfot. H 74. Brännmärkt, med Köpings hallstämpel. Signerad "JAC: SIÖLIN KÖPING No 439".
Slitage. Förstärkningar. Repor. Smärre fläckar. Maskstungen. Komplettering på två fötter.